Српски

Вебпријава свих облика насиља међу ученицима и над ученицима

Поштовани ученици и родитељи,

у циљу превенције насиља и пружања системске подршке ученицима над којима је почињено насиље, те ученицима који су починили насиље, на веб-страници школе креирали смо анонимну пријаву за све облике насиља под називом „Сигуран ученик“.

Како дефинишемо насиље?

Насиљем међу ученицима сматра се свако намјерно физичко или психичко насилно понашање усмјерено према ученицима од њихових вршњака и учињено са циљем повређивања, а које се, независно од мјеста извршења, може разликовати по облику, тежини, интензитету и временском трајању, те укључује понављање истог обрасца и одржава неравноправан однос снага-јачи против слабијих или група против појединца.

Облици насиља међу дјецом/младима и над дјецом/младима

Насиљем међу ученицима сматра се:

• Физичко насиље, које представља намјерно узроковани физички напад у било којем облику, на примјер: ударање, гурање, гађање, шамарање, чупање, закључавање, напад различитим предметима, пљување и слично, без обзира да ли је код нападнутог ученика наступила физичка повреда или не;
  • Психичко и емоционално насиље проузроковано понављаним или трајним негативним поступцима једног ученика или више ученика. Негативни поступци су: оговарање, називање погрдним именима, исмијавање, застрашивање, изругивање, намјерно игнорисање и искључивање из групе којој припада или искључивање и забрањивање учествовања у различитим активностима с циљем наношења патње или бола, ширење гласина са циљем изолације ученика од осталих ученика, одузимање ствари, понижавање, наређивање или захтијевање послушности или на други начин довођење ученика у подређен положај, као и сва друга понашања почињена од ученика, којима се другом ученику намјерно наноси физичка и душевна бол или срамота.
  • Економско насиље, које укључује крађу и изнуђивање новца.
  • Културолошко насиље, које подразумијева вријеђање на националној, вјерској и расној основи.
  • Сексуално насиље подразумијева сваки вид вербалног, гестовног или физичког контакта са сексуалним садржајем, са циљем узнемиравања и намјерног наношења физичке или душевне боли и срамоте ученику.
  • Насиље путем злоупотребе информацијско-комуникацијских технологија се односи на вријеђање, узнемиравање, слање пријетећих и увредљивих порука, лажно представљање, подстицање на мржњу и насиље, навођење жртве да износи личне податке, откривање породичних прилика, снимање и недопуштено објављивање садржаја на друштвеним мрежама. Оно што га разликује од других врста насиља је чињеница да ученици могу бити изложени и тамо гдје су до сада били потпуно сигурни и да може трајати 24 сата сваког дана у седмици, те да непознати починилац код ученика ствара страх и несигурност.

Не устручавај се пријавити злостављање!

• Немој мислити да се то догађа само теби – догађа се многима и на свим могућим мјестима.
  • Немој мислити да то заслужујеш из неког разлога, не мораш осјећати стид- насилници су ти који имају проблем.
  • Потражи помоћ – не суочавај се сам/сама с овим проблемом!
  • Не стиди се тражити помоћ!
  • Обавезно о насиљу информиши родитеље/старатеља или некога у школи, а они ће знати шта да подузму.

Све ваше пријаве запримљене путем овог линка биће доступне сарадницама стручне службе школе (педагог и социјални радник).

Пријаву направити у поље на дну.