Bosanski

Web prijava svih oblika nasilja među učenicima i nad učenicima

Poštovani učenici i roditelji,

u cilju prevencije nasilja i pružanja sistemske podrške učenicima nad kojima je počinjeno nasilje te učenicima koji su počinili nasilje, na web stranici škole kreirali smo anonimnu prijavu za sve oblike nasilja pod nazivom „Siguran učenik“.

Kako definišemo nasilje

Nasiljem među učenicima smatra se svako namjerno fizičko ili psihičko nasilno ponašanje usmjereno prema učenicima od strane njihovih vršnjaka, učinjeno sa ciljem povređivanja, a koje se, nezavisno o mjestu izvršenja, može razlikovati po obliku, težini, intenzitetu i vremenskom trajanju, koje uključuje ponavljanje istog obrasca i održava neravnopravan odnos snaga-jači protiv slabijih ili grupa protiv pojedinca.

Oblici nasilja među djecom/mladima i nad djecom/mladima

Nasiljem među učenicima smatra se:

• Fizičko nasilje koje predstavlja namjerno uzrokovani fizički napad u bilo kojem obliku, naprimjer udaranje, guranje, gađanje, šamaranje, čupanje, zaključavanje, napad različitim predmetima, pljuvanje i slično, bez obzira da li je kod napadnutog učenika nastupila fizička povreda ili ne;
  • Psihičko i emocionalno nasilje prouzrokovano ponavljanim ili trajnim negativnim postupcima od strane jednog učenika ili više učenika. Negativni postupci su: ogovaranje, nazivanje pogrdnim imenima, ismijavanje, zastrašivanje, izrugivanje, namjerno ignorisanje i isključivanje iz grupe kojoj pripada ili isključivanje i zabranjivanje učestvovanja u različitim aktivnostima s ciljem nanošenja patnje ili bola, širenje glasina sa ciljem izolacije učenika od ostalih učenika, oduzimanje stvari, ponižavanje, naređivanje ili zahtijevanje poslušnosti ili na drugi način dovođenje učenika u podređen položaj, kao i sva druga ponašanja počinjena od učenika, kojima se drugom učeniku namjerno nanosi fizička i duševna bol ili sramota;
  • Ekonomsko nasilje koje uključuje krađu i iznuđivanje novca;
  • Kulturološko nasilje koje podrazumijeva vrijeđanje na nacionalnoj,vjerskoj i rasnoj osnovi;
  • Seksualno nasilje podrazumjeva svaki vid verbalnog, gestovnog ili fizičkog kontakta sa seksualnim sadržajem, sa ciljem uznemiravanja i namjernog nanošenja fizičke ili duševne boli i sramote učeniku;
  • Nasilje putem zloupotrebe informacijsko-komunikacijskih tehnologija se odnosi na vrijeđanje, uznemiravanje, slanje prijetećih i uvredljivih poruka, lažno predstavljanje, podsticanje na mržnju i nasilje, navođenje žrtve da iznosi lične podatke, otkrivanje porodičnih prilika, snimanje i nedopušteno objavljivanje sadržaja na društvenim mrežama. Ono što ga razlikuje od drugih vrsta nasilja jeste činjenica da učenici mogu biti izloženi i tamo gdje su do sada bili potpuno sigurni i da ono može trajati 24 sata svakog dana u sedmici te da nepoznati počinilac kod učenika stvara strah i nesigurnost.

Ne ustručavaj se prijaviti zlostavljanje!

• Nemoj misliti da se to događa samo tebi – događa se mnogima i na svim mogućim mjestima.
  • Nemoj misliti da to zaslužuješ iz nekog razloga, ne moraš osjećati stid- nasilnici su ti koji imaju problem.
  • Potraži pomoć – ne suočavaj se sam/sama s ovim problemom!
  • Ne stidi se tražiti pomoć!
  • Obavezno o nasilju informiši roditelje/staratelja ili nekog u školi,
  • a oni će znati šta poduzeti.

Sve vaše prijave zaprimljene putem ovog linka bit će dostupne saradnicama stručne službe škole (pedagog i socijalni radnik).

Prijavu napraviti u polje na dnu.