Istorijat

Prvi korijeni današnje Gimnazije sežu u daleku 1885. godinu kada je u Brčkom osnovana Trgovačka škola. Prve tri godine je radila u privatnoj zgradi, a potom je preseljena u zgradu gdje se danas nalazi IV Osnovna škola. Do 1918. godine školuju se samo muška djeca, a 1919/20. počinje školovanje u Nižoj Gimnaziji. U jednom periodu (od 1929. do 1939.) radi Građanska škola koja se ponovo transformšе u Nižu Gimnaziju. Od 1952. godine škola prerasta u “prvu gimnaziju”. Prvi maturanti završili su od 15. do 19. juna 1955. godine. U svoju zgradu Gimnazija prelazi 1965. godine.

Od školske 1980/81. nije radila kao Gimnazija već kao Škola za srednje usmjereno obrazovanje i vaspitanje “Vaso Pelagić”. Školovala je učeniku zdravstvenoj, jezično-prevodilačkoj, matematičko – fizičko – računarskoj, poljoprivrednoj i veterinarskoj struci. Pred rat šk. 1991/92. godine upisani su učenici u prvi razred gimnazije u zgradi gdje je smješten OHR.

U toku rata radila je u okviru Ekonomske Škole u Brčkom i kao JU Gimnazija u Gornjem Rahiću da bi se 1998/99. godine izdvojila iz Ekonomske Škole, a školske 2001/01. obje gimnazije su integrirane u Javnu Ustanovu Gimnazija “Vaso Pelagić” Brčko distrikt Bosne i Hercegovine.

Školske 2002/03. škola radi u dvije zgrade. Prvi i drugi razredi prelaze u adaptiranu zgradu u bivšoj kasarni sada poznata kao Nova zgrada Gimnazije, a treći i četvrti su u staroj zgradi Gimnazije. JU Gimnazija “Vaso Pelagić” Brčko distrikt BiH danas ima 389 učenika u 24 odjeljenja Gimnazije općeg/opšteg, jezičko/jezično-društvenog i računarsko/računalno-informatičkog smjera.

Školske 2003/04. škola radi samo u novoj zgradi.